fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości są wykorzystywane do podgrzewania grotu lutowniczego, co indukuje prądy wirowe bezpośrednio w metalowym korpusie grotu lutowniczego. Technologia ta pozwala na stosowanie wymiennych grotów w zależności od rzeczywistych potrzeb, eliminując jednocześnie mostek termiczny, który powoduje problemy z transferem mocy i kontrolą temperatury w konwencjonalnych mikrolutownicach z rezystancyjną cewką grzewczą i wymiennymi grotami. Dlatego też, gdy grot szybko się ochładza, pełna moc lutownicy jest natychmiast dostępna, a nieporównywalnie lepsza stabilność termiczna grotu jest osiągana podczas procesu lutowania. Ta zaleta jest szczególnie zauważalna podczas lutowania dużych powierzchni przewodzących, gdzie temperatura spada poniżej temperatury topnienia stopu lutowniczego w tanich systemach lutowania spiralnego. Stabilność temperatury zestawu lutowniczego z grzałką RF wynosi ±2°C, co w połączeniu z szybką reakcją na temperaturę sprawia, że jest on odpowiedni do procesów bezołowiowych. Aby kontrolować przestrzeganie ustalonych procedur w lutowaniu bezołowiowym, można aktywować funkcję blokady ustawionej temperatury roboczej. W tym trybie nie można zmienić temperatury lutowania bez znajomości hasła.
Temperatura grota lutownicy jest kontrolowana w pełni cyfrowo w zakresie 200~500°C, a aktualna temperatura jest wyświetlana na wyświetlaczu LED. Moc lutownicy wynosi 90 W i zapewnia niezwykle szybkie nagrzewanie do temperatury roboczej natychmiast po włączeniu. Wymienne groty obejmują szereg zastosowań, od lutowania SMD po lutowanie akumulatorów o dużej pojemności. Jednak ze względu na inny typ grotu lutowniczego, końcówki nie są wymienne z rezystancyjnymi liniami mikrolutowniczymi 936 lub LeadFree. Zamawiając grot, należy wybrać z oferty dla serii BAKON BK200.
Podobnie jak wszystkie systemy lutownicze Bakon, model BK1000 charakteryzuje się wysoką niezawodnością i solidną konstrukcją mechaniczną. Przy projektowaniu obudowy zadbano o zapewnienie antystatyczności; złącze uziemienia do uziemienia antystatycznych padów lub płytek lutowniczych jest standardowo dołączone i można je znaleźć z tyłu urządzenia. Częstotliwość robocza nagrzewania indukcyjnego RF grotu lutowniczego wynosi 400 kHz, dlatego też kabel zasilający do grotu lutowniczego jest wyposażony w ekranowanie, aby uniknąć możliwych zakłóceń, np. w przypadku ożywianych komponentów.
Ta stacja lutownicza jest kompatybilna z szeroką gamą indukcyjnych grotów lutowniczych serii BK200
Zalecenia:
Ta stacja lutownicza jest standardowo dostarczana ze spiczastym grotem(200-0.8D), który nie jest odpowiedni do wszystkich zastosowań. Dlatego zalecamy zakup dwóch poniższych grotów, które są niezbędne do kompleksowego lutowania i ogólnego komfortu użytkownika.
Końcówka Bakon200-2C - rolka ze ściętą skośną powierzchnią, która jest bardzo łatwa do lutowania cienkich i danych przewodów do powierzchni PCB (średnica 2 mm). Cyna doskonale przylega do ściętej powierzchni styku, nie przemieszcza się nigdzie na grocie.
Końcówka Bakon200-3C / Bakon200-4C - większy rozmiar poprzedniej końcówki, odpowiedni do lutowania dużych przewodów do baterii lub powierzchni PCB oraz wszędzie tam, gdzie występuje duże rozpraszanie ciepła. Wybierz 3C do lutowania przewodów do baterii AA/AAA i 4C do lutowania płytek niklowych do 18650 i większych baterii
Lutowanie będzie znacznie ułatwione dzięki płynowi lutowniczemu F1, który znacznie ułatwia lutowanie i nadaje wynikowym połączeniom profesjonalny wygląd. Nadaje się do PCB i przewodów, możliwe płukanie IPA + wodą (1:1).
Z kolei do lutowania baterii nadaje się płyn neutralny, ale nie można go stosować do elektroniki i płytek drukowanych. Jest to jednak najlepszy wybór do styków baterii (możliwe płukanie wodą).
| Mikrolutowanie | |
|---|---|
| Kontrola temperatury | cyfrowe (przyciski) |
| Wskaźnik temperatury | cyfrowy (wyświetlacz) |
| Stabilizacja temperatury | poprzez pomiar temperatury wyjściowej |
| Funkcja przedłużania żywotności końcówki | tak |
| Odporność końcówki na uziemienie | < 2 Ω |
| Potencjał końcówki względem uziemienia | < 2 mV |
| Blokada temperatury z hasłem | tak |
| Stabilność temperaturowa | ± 2 °C bez zatížení |
| Wymienne końcówki (typ) | Bakon BK200 |
| Typ pióra lutowniczego | Bakon LF-100 |
| Typ wężownicy grzewczej | VH90 |
| Wymiary (szerokość - wysokość - głębokość) [mm] | 145-95-125 mm |
| Napięcie zasilania | 230V/50Hz |
| Waga opakowania [kg]: | 1.345 kg |